LOADING

krzysztof_banaszek_galeriatribalart.plMoja przygoda ze sztuką plemienną zaczęła się w Berlinie Zachodnim prawie 30 lat temu. Zetknąłem się wtedy z Afrykańczykami sprzedającymi wyroby pochodzące z ich rodzinnych stron. Były to dzieła sztuki, ale także przedmioty użytku codziennego. Tajemnicze rzeźby z  Czarnego Lądu stały się początkiem mojej fascynacji Afryką.
Z czasem poznałem wielu europejskich kolekcjonerów i handlarzy sztuką afrykańską.

Zacząłem jak oni pogłębiać wiedzę o kulturze i historii Afryki, aby lepiej zrozumieć rolę sztuki w życiu codziennym, w wierzeniach i zwyczajach mieszkańców tego kontynentu. Obcowałem z coraz ciekawszymi ludźmi i dzięki nim docierałem do interesujących i unikalnych obiektów.

Z biegiem lat kolekcja moja tak się rozrosła, że powstała konieczność znalezienia dla niej odpowiedniego miejsca. Początkowo nosiłem się z zamiarem urządzenia prywatnego muzeum, ale doszedłem do wniosku, że galeria, jako  formuła bardziej dynamiczna, łącząca możliwości ekspozycji z obrotem przedmiotami sztuki, będzie odpowiedniejszym miejscem. Eksponaty obejmują głównie Afrykę Zachodnią i Środkowa. Można tu jednak również znaleźć przedmioty kultu z innych stron świata.

Nazwa galerii Kokomlemle łączy się z moją ostatnią podróżą do Ghany. Odbyłem ją w towarzystwie Heinza, niemieckiego handlarza i przyjaciela. To Heinz wprowadził mnie w tajemnice handlu sztuką z miejscowymi sprzedawcami. Wraz z zaprzyjaźnionym, miejscowym przewodnikiem pokazał mi kawałek Afryki niedostępnej dla obcych, z jej pięknem ale również z problemami tego kontynentu.

Chciałbym, aby moje zauroczenie sztuką plemion czarnego lądu udzieliło się Państwu. Jeśli zajrzycie kiedyś do mojej galerii i spojrzycie w twarze  rzeźb zaklęte w czarnym drewnie, obejrzycie maski, dotkniecie surowych afrykańskich tkanin, odkryjecie z pewnością ich tajemnicze piękno.

Krzysztof Banaszek